Így gazdálkodj ügyesen az időddel!
Hányan vagyunk ezzel így… A hétköznapok zsonglőrködésével, melyben néha még enni is elfelejtünk. Háztartás, gyermek, tanulás, sport, munka, és a 24 óra mindegyike észrevétlenül elfogy. Mind egy szálig. De hova tűnnek, és miért nem marad elég belőlük, mikor a teendők még katonásan sorban állnak, várakoznak – annyi lenne még.
Az időgazdálkodás nem egyszerű szervezési kérdés. Nem csupán eszközök és módszerek sokasága, sőt, inkább gondolkodásmód, figyelem és fegyelembéli kérdés. Az, hogy a nap végén mennyire leszünk elégedettek az eredménnyel, mennyire fáradunk el, legfőképp azon múlik mennyire tudatosan tesszük a dolgunkat, hogyan, és miként összpontosítunk, és mi válik pozitív, mi pedig negatív értelemben szokásunkká.
Gazdálkodni az idővel külön feladat. Rutin, gyakorlat, tevékenység mely tanulható és fejleszthető, csiszolható. Az nem csupán időgazdálkodási mesterfogások rövid sora – mégis van jónéhány, melyet érdemes ellesni, megtanulni.
- Kezdd a legfontosabbal
Gondold át, mik az aznapi legfontosabb teendőid és koncentrálj azokra legelőször, valamint leginkább. Szánj időt rájuk, fordíts elég energiát azokra. Ha összegyűjtesz 2-3 fontos teendőt és azokkal gyorsan végzel is, már hasznos és örömteli lesz a napod – kezdheted a többit, szépen, átgondolt rendben.
- Találd meg, mi veszi el Tőled az időt.
Mindannyiunk életében vannak olyan tényezők, szokások, zajok amelyek haszon nélkül emésztik fel az energiánkat és a napunkat. Internetezés, tévézés, csevegés, nassolás. Keresd meg mi az, amire kis eredmény és elégedettség mellett aránytalanul sokat áldozol – mégha apró darabokban is. Érdemes listát készíteni MINDEN napi teendőnkről napokon vagy akár 1 egész héten át. Az időgazdálkodás alapja, hogy ezeket áttekintsük és szortírozzuk. Válasszuk ki azokat, amelyeket érdemes és lehetséges teljesen elhagyni, keressünk olyanokat, amelyeket mérséklünk, prioritásban hátrébb sorolunk, alkalmasint kiváltunk hasznos dolgokkal, vagy éppenséggel jutalmazásként biztosítjuk a jövőben az ügyesen szervezett nap végén.
- Taulj meg nemet mondani
Sokszor azért nem bánunk hatékonyan az időnkkel, mert azt gondoljuk sok van, bőven jut belőle magunk és mások számára egyaránt. Sok esetben vonzó lehetőség csábít több munkára, néha szívességet teszünk barátainknak, máskor „elcsábulunk” hogy kikapcsolódjuk, jól érezzük magunkat. Természetesen senki nem mondja, hogy ezekre nem szabad időt szánni – sőt, MUSZÁJ. Ugyanakkor mindig mérlegelnünk kell, mit hagyunk ki a napunkból valamiért cserébe. Tudatosan át kell gondolnunk mennyire fontos, hasznos, értékes amit még vállalunk. Lassan meg kell tanulnunk türelmet vagy megértést kérni a környezetünktől, hogy ne legyen állandó rohanás az élet.
- Aludj eleget, táplálkozz megfelelően
Sok esetben ez a két dolog, amiről idő hiányában lemondunk. Az alvás és az egészséges táplálkozás, azonban nélkülözhetetlen a tartósan jó teljesítményhez, azok elhagyása csupán nagyon rövid távon tűnhet megoldásnak. A hatékony időgazdálkodás szempontjából mindkét dolog megvonása kontraproduktív, sokkal többet ront a helyzeten annál, mint amennyit az összeadott 1-2 óra átmenetileg jelenthet.
- Hagyj időt a feladatok közt és hagyj időt a feltöltődésre
Az étkezéshez és az alváshoz hasonlóan a kikapcsolódás és a szabadidő, a sport, a társasági élet is elengedhetetlen része a tartósan jó teljesítménynek. Rövid távon lehet, hogy jelentős az időmegtakarítás, később a lelki kimerültség azonban sokat lassít rajtunk, gátolja a tudatos koncentrációnkat, lehetetlenné teszi a jól szervezett kiegyensúlyozott életvitelt.
Ezért, amikor a napod/heted tervezed, gondoskodj arról, hogy az egyes teendők közt legyen időd kifújni magad, átgondolni a következő feladatod, felkészülni és előkészülni arra. Iktass be napi/heti rendedbe kellő mennyiségű, tudatosan szervezett, de pontosan betartott szabadidőt ami biztosítja számodra az örömöt, a pihenést.
- Változtasd szokássá legfontosabb feladataidat
Legfontosabb és leghasznosabb teendőidet illeszd be azt egy pontos és rendszeres menetrendbe. Rögzítsd mely napon/napokon végzed azt és alakítsad rutinná. A következőkben már ezeket alapul véve, szokásaidhoz igazodva könnyebben szervezheted nem rendszeres teendőidet, a fontos dolgok mégsem maradnak el. Egy idő után reflex-szerűvé válnak, picit meg is szereted őket még akkor is, ha korábban utálatosnak tűntek is.
Mint minden mással, az idővel is ésszel és gondossággal érdemes bánni. Napirendet, heti rutint vagy feladatlistát jól kialakítani az egyensúly megtartásával javasolt. Ügyelj hát arra, hogy kellő idő jusson a munkára, családra, a környezetedre és saját magadra egyaránt. Kötelességeid mindig legyenek időben teljesítve, de ne válj a túlzások áldozatává.